Witamina D – Obalamy Mity

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; hiperkalcemia i (lub) hiperkalcynuria; kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek; rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może istnieć obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do przedawkowania).

80 % Polaków ma niedobór witaminy D3. Sprawdź, oznacza to możesz przystawać do grupy zwiększonego ryzyka niedoboru witaminy D. Udowodniono, że niedobór witaminy D może być przyczyną wielu schorzeń1. Podobne zalecenia przewidziane są gwoli osób w obrębie 1 natomiast 18 rokiem życia, zmienia się tylko ilość – 600-1000 j.m. Osoby powyżej 65 roku życia powinny przyjmować 800-2000 j.m. witaminy D dziennie.

Przy nie wszyscy wiedzą, że właściwy pułap witaminy D3 odgrywa dużą rolę w prawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu – na skutek jej właściwej ilości dochodzi bowiem do podwyższenia odporności i tym samym do rzadszego zapadania na rożnego rodzaju infekcje. Wspiera prawidłowe wchłanianie i wykorzystywanie wapnia i fosforu, a także bierze wkład w procesie podziału komórek.Układ produkuje witaminę D na drodze syntezy skórnej, u dołu wpływem promieniowania słonecznego UV. W okresie letnim synteza ta znajdujący się nie zważając na ograniczona ze względu na stosowanie kosmetyków z filtrami UV i zalecane osobom starszym oraz kobietom w ciąży unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Teraz wcześniej wiadomo, że potrzebują jej wszystkie tkanki organizmu, nie tylko dziecięcego, zaś jej niedobór może uniemożliwić skuteczne wyleczenie nawet w taki sposób błahej choroby jakim sposobem przeziębienie!

D3 mieszczący się w ten sposób samo niebezpieczny jakim sposobem niedobór (objawy też są podobne). Pamiętaj proszę, że w sytuacji kiedy masz niedobór lub nadmiar tej witaminy – skontaktuj się z lekarzem w sprawie ustalenia odpowiedniego postępowania. Produkcję witaminy D mogą utrudniać też inne czynniki, takie jakim sposobem zachmurzenie, zanieczyszczenia powietrza, i także ciemna karnacja skóry innymi słowy grubość tkanki tłuszczowej.

Skutkiem tego w okresie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym zalecana jest suplementacja witaminy D. Nie zważając na i to może nie wystarczyć, o ile nie znamy kilku zasad. Zbyt mała ilość witaminy D może powodować jej niedoboru, co objawia się pośrodku innymi dolegliwościami kostno-mięśniowymi, brakiem apetytu, biegunką, oraz nawet zapaleniem dziąseł. Witamina D przyjmowana przez osoby dorosłe powoduje nie tylko wzmocnienie kości i zębów, niemniej jednak również poprawę krążenia.

Witamina D profilaktycznie podawana mieszczący się przez rodziców wszystkim noworodkom i małym niemowlętom, pomimo tego w późniejszych latach odsetek dzieci, które otrzymują tę witaminę, spada. U osób po 65. roku życia zmieniony umieszczony metabolizm witaminy D, bo jej głównej źródło, mianowicie synteza skórna, zawarty obniżona, dlatego w tej grupie wiekowej zaleca się suplementację przez nietknięty rok. – Suplementacja niedoboru witaminy D, natomiast w przypadku jej znacznych niedoborów, sztuka lekarska dużymi dawkami u dołu kontrolą jej poziomu we krwi, są rekomendowane jak pierwszy krok w farmakologicznym leczeniu osteoporozy – podkreśla prof.

Mniej infekcji zaobserwowano u dzieci i dorosłych, którzy codziennie przyjmowali witaminę D). Zbyt niski stopień tego witaminy wiąże się też z ryzykiem krzywicy. – Wśród nich znajdują się choroby zakaźne takie jakże: grypa oznacza to gruźlica, jednakowoż także choroby autoimmunologiczne – cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, choróbsko Crohna oraz choroby układu sercowo-naczyniowego: nadciśnienie, miażdżyca, zawał, udar. • Korzyści zdrowotne wynikające z odpowiedniego poziomu witaminy D w organizmie nie dotyczą tylko zdrowia kości, jakkolwiek również obniżają ryzyko wielu chorób – podkreśla prof.

W celu przeciwdziałania niedoborowi niektóre produkty są sztucznie wzbogacane witaminę D3; w Polsce najczęściej są to płatki śniadaniowe oraz margaryna. U kobiet w ciąży nadwyżka witaminy D3 może prowadzić do deformacji płodu lub chorób kości u noworodka. U dzieci niedobór może sprawić krzywicę, z kolei u dorosłych osteomalację (rozmiękczenie kości) – zaburzenie mineralizacji macierzy kostnej oraz osteoporozę (zrzeszotnienie kości, przyjmowanie niedostatecznych ilości wapnia i zawyżone odkładanie tkanki nieuwapnionej).

Ułożenie ciała tym niedobór D3 pojawia się u osób, które mają źle zbalansowaną dietę i przyjmują zbyt trochę pożywienia bogatego w środki inicjujące tę witaminę. Ułożenie ciała tym gdy stosunek wapnia i fosforu w organizmie zlokalizowany nieprawidłowy, witamina D3 go wyrównuje, co również korzystnie działa na nasze kości. Zarówno jej niedobór, jakże i nadmiar zawarty szkodliwy dla naszego organizmu.

Nie bacząc na że schematyczny wpływ obu witamin na system człowieka nie różni się, to w dostępnych na rynku farmaceutycznym preparatach najczęściej występuje witamina D3. Przeprowadzone modus dowiodły większej skuteczności cholekalcyferolu w zwiększaniu stężenia witaminy D we krwi. Częstym pytaniem w aptece jest, innymi słowy ten preparat zawiera witaminę D2 to znaczy D3, zaś może samą witaminę D? Niedobór witaminy D3 może prowadzić do rozwoju krzywicy u osób w okresie wzrostu lub osteomalacji u osób dorosłych.

Witamina D, znana po największej części z dobroczynnego wpływu na układ kostny, to substancja, którą w łatwy sposób możemy sami wyprodukować w naszym organizmie. Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może znajdować się powielany i rozpowszechniany lub później rozpowszechniany w wszystek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie bez pisemnej zgody właściciela praw. Odpowiedni poziom witaminy D3 może nas ochraniać przed depresją , otępieniem , chorobą Alzheimera W przypadku stwardnienia rozsianego właściwy pułap witaminy D3 znacznie obniża ryzykowny krok zachorowania na tę chorobę.³

Osoby z chorobami alergicznymi np. z katarem siennym , astmą oskrzelową lub osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) powinny wyjątkowo zwracać uwagę na dobre zaopatrzenie w witaminę D, ponieważ u nich niedobór witaminy D zwiększający ryzyko wystąpienia infekcji dróg oddechowych zawarty w szczególności rozpowszechniony. W 1931 roku poprzez separację uzyskano z “witaminy D1” ergokalcyferol, czyli witaminę D2. Sądzono wówczas, że jest ona tożsama z witaminą wytwarzaną w skórze, jednak dalsze procedura wykazały, że są to różne związki chemiczne. IOM nie znalazł dowodów na rolę witaminy D w chorobach innych niż choroby kości 31 Rekomendacje te spotkały się z krytyką, z tego powodu, że w jednym z badań, na których opierał się IOM, wśród ludzi z poziomem przynajmniej 20 ng/ml, 8,5% ludzi miało słabo zmineralizowane kości.

Według amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia prawidłowy pułap witaminy D wynosi ≥20 ng/ml, wartości poniżej 12 ng/ml prowadzą do krzywicy i osteomalacji Wartości utrzymujące się stale powyżej 50 ng/ml są uważane za potencjalnie toksyczne, wbrew wielkość ta opiera się na małej liczbie danych 30. W stwardnieniu rozsianym – W 2017 roku FDA wydało oświadczenie w którym stwierdza odrzut dostatecznych dowodów na stwierdzenie powiązania pomiędzy spożyciem witaminy D natomiast ryzykiem zapadnięcia na stwardnienie rozsiane u osób zdrowych 14 Witamina D może egzystować jednym z czynników powodujących sezonowe nawroty objawów stwardnienia rozsianego 15. Witamina D w wielu tkankach i komórkach łączy się z jądrowym receptorem witaminy D (VDR), tudzież później tworzy heterodimer z receptorem kwasu 9-cis retinowego (RXR) własnościach czynnika transkrypcyjnego , przez co zapoczątkowuje działania genomowe.

Skórna produkcja witaminy D wielokrotnie nie znajdujący się wystarczająca w celu zaspokojenia dobowego zapotrzebowania, w szczególności w krajach wysoko uprzemysłowionych, ponieważ efektywne nasłonecznienie zlokalizowany uzależnione od momentu wielu czynników, np. położenia geograficznego, pory roku, pogody, pory dnia, zanieczyszczenia powietrza, czasu ekspozycji, karnacji skóry, grubości tkanki tłuszczowej, powierzchni ciała wystawionej na promienie słoneczne. O ile w ten sposób, udostępnij ten artykuł na Facebooku, aby Twoi znajomi również mogli sprawdzić, to znaczy nie brakuje im witaminy D. O ile cierpią na niedobór, muszą się tym dowiedzieć, tak aby jakże najszybciej temu zaradzić! Niedobór witaminy D może przyspieszyć pojawienie się objawów słabych kości.

U 68%badanych zdiagnozowano niedobór witaminy D. Co do mężczyzn, u których stwierdzono jej znajdujący się u samego dołu poziom, dwa razy częściej cierpieli oni na przewlekłe bóle głowy, niż badani z odpowiednim jej poziomem. Okazuje się, że niedobór witaminy D może powiększać ryzykowny krok wystąpienia przewlekłych bólów głowy. Jakim sposobem udowadniają podejście przeprowadzone na Uniwersytecie w Newcastle , odpowiedni skala witaminy D może zapobiegać bólom występującym po wysiłku fizycznym i pomagać mięśniom szybciej się regenerować.